ALZ-801 – naděje pro lidi trpící Alzheimerovou chorobou
Český neurolog působící v USA, Martin Tolar, majitel společnosti Alzheon, která se věnuje vývoji léků proti Alzheimerově chorobě, spustil poslední fázi testování nového léku proti Alzheimerově nemoci. Pilulka, která by mohla výrazně pomoci v boji s touto šířící se chorobou, nese název ALZ-801. Na rozdíl od konkurenčních velkých farmaceutických společností Pfizer, Merck, Novartis či Eli Lilly, které prozatím neuspěly a které využívají infuzní formu protilátek proti toxinu, Alzheon šel trochu jinou cestou. Podařilo se mu objevit klíčový toxin a potvrdit jeho roli ve vývoji Alzheimerovy choroby. “Také jsme zjistili, jak se toxin chová u různých typů pacientů a jak zabránit jeho formování,” říká Martin Tolar, jako bonus bude zřejmě možné využít pilulku i jako prevenci nemoci. Tento lék je navíc aplikovatelný i na další neurodegenerativní onemocnění typu Parkinsonova choroba.
Dle studií, které společnost Martina Tolara prováděla, se ukazuje, že Alzheimerova nemoc se vyvíjí dvacet až pětadvacet let bez toho, aniž by člověk měl příznaky, mluví se o tzv. první nebo někdy také nulté fázi Alzheimerovy choroby. V době viditelných klinických příznaků, kterých si začíná všímat člověk sám i jeho okolí, už však mozek její výrazné změny a výrazně ubývá mozková hmota.
Tolar dále uvádí, že pro Alzheimerovu chorobu je, jak je dobře známo, výrazným rizikovým faktorem věk, vyšší riziko však registruje u lidí, která mají jeden specifický gen, APOE4. Tito lidé mají sníženou schopnost čištění právě onoho zmíněného toxinu a tato schopnost s rostoucím věkem dále klesá, zejména pak po čtyřicátém roce života. Když se mozek nečistí, zaplavuje ho toxin, který následně stojí za postupujícím poškozením mozku. Zmíněná pilulka umí měnit tvar bílkoviny amyloid beta – toxický odpad.
Martin Tolar k celému výzkumu dodává, že se ve svém výzkumu se zhruba stovkou nejbližších spolupracovníků po celém světě opírali o výsledky vyšetření získaných zobrazovacími technikami, kde je viditelná kumulace konkrétního toxinu, signály o postupující nemoci z krve a odběry mozkomíšního moku.
Právě v letošním roce vrcholí rozsáhlá závěrečná fáze testování nové naděje pro lidi trpící Alzhemeirovou chorobou a díky českým kořenům Martina Tolara, bude do této fáze zařazena i řada českých pracovišť. Pokud lék projde i touto fází, měl by být dostupný v horizontu čtyř až pěti let, díky studii v Česku se k němu ale vybraní rizikoví pacienti mohou dostat už během několika měsíců.
Z proběhlých rozhovorů s Martinem Tolarem MD, Ph.D. vybíráme ke shlédnutí a poslechu například tyto:
90´ČT24, premiéra 7. 10. 2019 (Česká televize) – Léčba Alzheimerovy choroby
Interview ČT24 – premiéra 19. 9. 2020 (Česká televize) – Martin Tolar
***
Máte potřebu sdílet každodenní strasti domácí péče? Potřebujete se občas o něčem s někým poradit? Přidejte se do facebookové uzavřené podpůrné skupiny “Domácí péče o nemocné Alzheimerem” a získejte podporu lidí v podobné životní situaci. Případně se připojte k některému z online podpůrných setkáních realizovaných prostřednictvím aplikace Skype. Veškeré informace o termínech i jednoduchých návodech, jak se bez instalace a registrace připojit, najdete zde.